ייעוץ עסקי -MINDED - לוגו האתר
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש
פתיחת עסק זכיינות

במאמר זה תוכלו לקרוא על פתיחת עסק זכיינות, איך מבצעים אותו שלב אחר שלב. אבל לפני שנדבר על התהליך עצמו, נסקור קצת את נושא הזכיינות. אז מהי זכיינות בעצם? זכיינות הינה שיטה ניהולית, עסקית ושיווקית שבה למעשה חברה "מזכה" מעניקה זכות לזכיין למשך תקופה מוגבלת לעשות שימוש בסימני המסחר של החברה ובשיטות העסקיות שלה, ובתמורה מעביר הזכיין סכומים מסוימים לחברה המזכה.

חברה המזכה יכולה להציב דרישות מסוימות לזכיין, ואף יכולה לבצע ביקורות פתע ולבדוק האם הדברים מתנהלים לשביעות רצונה. בכל עת יכולה החברה המזכה לבטל את הזיכיון שניתן. הזכיינות שכיחה יותר בארה"ב, ובשנים האחרונות תופסת תאוצה גם בישראל. (לדוגמא רשת בתי הקפה 'קפה קפה', רשת בגדי הילדים 'קרטרס', רשת 'הפנינג' ועוד).

רשת זכיינות, מודל זכייני, סניפים

מודלים שונים של זכיינות

קיימים 2 מודלים של זכיינות: 1. בעלי החברה המזכה היא השולטת על כל הקשור לענייני הסניף, כך שכל חנויות הסניף ייראו בצורה זהה, למרות שמדובר בזכיינות. 2. חוץ מהמוצר עצמו, הסניף רשאי להחליט בעצמו כיצד לשווק ולמכור. באמצעות שיטת הזכיינות, חברה מסחרית עשויה להתפתח ולגדול הרבה יותר מהר, להגדיל את כמות הסניפים ברשת ולהגדיל את מחזור ההכנסות.

עוד יתרון בשיטת הזכיינות הוא הדילוג על השלב ההתחלתי הקשה בכל פתיחת עסק זכיינות: יצירת שם מוכר, הלמידה וההכרות עם עולם התוכן העסקי, למידה על המוצרים והשירותים. ידוע שפתיחת עסק היא הימור, לפחות על זכיינות אפשר להגיד שהיא הימור מחושב.

פתיחת עסק זכיינות מתאימה למי שרוצה להיות עצמאי, אבל לא רוצה להקים עסק מאפס

איך אני יכול להיות זכיין שלב אחר שלב: בשלב הראשון ראוי לבדוק את מהות הרשת, את בעליה, מה הם מצפים ממני כזכיין, מה פוטנציאל ההכנסות והרווחים. מומלץ לפנות לזכיינים אחרים של אותה הרשת. חשוב לוודא שתקבל בלעדיות באיזור גאוגרפי בו נמצא הסניף. חשוב להגביל את הזכיינות בתקופת זמן מוגדרת מראש. נסקור את נושא העלויות, ישנם 3 תשלומים עיקריים אותם ישלם הזכיין למזכה:

  • עבור רישיון השימוש בשם המסחרי של הרשת (בין עשרות למאות אלפי שקלים)
  • דמי תמלוגים חודשיים בהתאם להכנסות הסניף של הזכיין.

יש לשים לב שהתשלום הזה הוא מתוך ההכנסות ולא מהרווחים, מהסיבה הברורה, שגם במידה ורווחי הסניף אינם גבוהים יוכל הזכיין ליהנות מההכנסות, ומסיבה נוספת – שלא יתעוררו אח"כ אי הבנות לגביי סך ההוצאות שיוכר לצורך חישוב רווח הסניף. עוד בנושא ייעוץ לזכיינות.

חישוב מודל, תכנון הכנסות, ניתוח נתונים, רשת זכיינות

איך מחשבים את התמלוגים? תלוי ע"פ איזה מודל:

  1. הסניף רוכש את כל מוצרי הרשת, מוכר אותם ומשלם לרשת בין 3% ל-8% מההכנסה שלו.
    הרשת מספקת מוצרים לסניף, ללא תשלום, אך דמי התמלוגים גבוהים יותר – 35% -45%.

רגע, מי משלם על הפרסום? הזכיין מספק סכום מסוים לרשת-1%-2% מההכנסות שלו. בנושא העלויות חשוב לדאוג שהפרסום יקיף גם את הסניף, ואפילו אם אפשר, לנסות להשפיע על אופי הפרסום. עצה שנכונה כמעט בכל תחום, ובעיקר בתחום הזכיינות, היזהרו מהונאות ומעסקאות גרועות. תיהיו סבלניים ותקשיבו לעצמיכם.

במידה והתהליך של פתיחת עסק זכיינות נעשה בצורה טובה ושקולה, אף פעם אי אפשר להיות בטוחים שזכיין יקבל מספיק תמורה. הרבה פעמים היתרון הופך לחיסרון, כלומר, מה שהיה בתחילת הדרך יתרון משמעותי לטובת הזכיינות (בכך שחוברים לחברה מוכרת בעלת שם ולא צריכים להתחיל מאפס), עתה יכול הדבר להפוך לחיסרון כאשר הזכיין נתקע עם דרישת הניהול של החברה המזכה, שאולי פחות משרתת את הסניף והתוצאות אינן מספקות. קראו עוד בנושא פיתוח לזכיינות.

סניף עסק, חנות, קניות, רשת.

איך חברה המציעה שירותי זכיינות יכולה לעזור לי?

במאמר זה דיברנו הרבה על פתיחת עסק זכיינות מהצד של הזכיין, אולם חשוב לזכור שלכל מטבע שני צדדים, ומהצד השני של הזכיין עומדת החברה המזכה. מומלץ להתייעץ עם חברה בעלת ניסיון בתחום. חברה כזאת יכולה לספק ליווי משותף של הרשת והזכיין כך ששני הצדדים יגיעו לתוצאות הטובות ביותר הן מבחינה פיננסית והן מבחינה עסקית. שמירה על מערכת יחסים בריאה וטובה בין הצדדים עשויה להביא לייעול התפעול והגדלת המכירות והרווחיות של החברה המזכה ושל הזכיין כאחד.

מצד החברה המזכה (הרשת) – יש צורך בייעול ושיפור המודל העסקי, האחידות הרשתית, ניהול מערך הזכיינים ותהליכי העבודה. מצד הזכיין יש צורך בגיוס כספים עבור הקמת הסניף ואפילו עבור הפעילות השוטפת. לצורך כך יכולה חברת הייעוץ לבנות תכנית עסקית ולמקד את המטרות העסקיות. לסיכום ניתן לומר שתהליך של פתיחת עסק זכיינות אינו עסק קל, אך יש בו פוטנציאל שצריך לדעת איך והאם לזהות ולממש אותו, ולשקול היטב האם שווה להיכנס למן שותפות כזו. נושאים מסוג זה מצריכים ליווי צמוד ממומחים בתחום.

עוד מאמרים מעניינים באתר

נשמח לשוחח
שתפו:
תוכן עניינים
מאמרים אחרונים שעלו לאתר
ייעוץ עסקי לחברות גדולות, גרף צמיחה עסקי
ייעוץ עסקי לחברות גדולות

בעלי חברה גדולה? מחפשים יועץ אשר יכוון אתכם לצמיחה נכונה של החברה? ייעוץ עסקי לחברות גדולות של MINDED הינו הפתרון המושלם עבורכם. קראו בנושא מדוע להיעזר בייעוץ עסקי לחברות גדולות של חברתנו.

הנעת עובדים לעבודה יעילה, עבודה באווירה טובה
הנעת עובדים

כדי שחברה או ארגון ינהולו בצורה נכונה, עליכם לבצע הנעת עובדים באמצעות הבנת המניעים של העובדים המשתנים בין עסק לעסק. קראו הכל בנושא הנעת עובדים, והתייעלו.

נמל חיפה
פיתוח ארגוני בחיפה

העיר חיפה הינה מגוונת באוכלוסייתה, ולכן כדי להצליח עם עסק עליכם להכיר את ארבעת הגורמים המרכזיים שכל עסק תלוי בהם. קראו עוד בנושא פיתוח ארגוני בחיפה.

תוכנית עסקית להקמת מלון, תיירות, פקידת קבלה בבית מלון
תוכנית עסקית להקמת מלון

חולמים להקים בית מלון ולא יודעים מאיפה להתחיל? תוכנית עסקית להקמת מלון מיועדת בדיוק עבורכם! במאמר תמצאו את כל מה שנחוץ לדעת על הקמת מלון רווחי.

ייעוץ ארגוני בחיפה
ייעוץ ארגוני בחיפה

יעוץ ארגוני בחיפה  העיר חיפה לקחה בשנים האחרונות כמה צעדים קדימה מבחינת קידום עסקים ואזורי מסחר. העיר מתפתחת בקצב מסחרר והרבה מאוד חברות וארגונים בוחרים